Budeme všichni v mracích? 

Posted by Jan Vaněk Thursday, October 21, 2010 3:03:10 PM

Na letošních Microsoft Days, největší tuzemské Microsoftí konferenci pro zákazníky a partnery, dostal každý účastník batůžek s logem “We’re all in” a obrázk mráčku (“cloud”). Otrocký překlad “Všichni jsme v tom” nebo “Všichni jsme uvnitř” rovnou pomineme ale ani překlad, který bere v pvahu obrázek: “všichni jsme v oblaku” – či snad “všichni jsme v mraku” – dané téma moc nevystihuje. Pojem “mrak” ani “oblak” se v Česku pro hostované služby výpočetní kapacity, počítačové infrastruktury či pronajímaných IT služeb moc neujal. Spíše se nám vybaví, že někdo má hlavu v oblacích, někdo jiný je zase “v prachu”… Proto se v IT hantýrce nakonec raději říká česko-anglicky “jsme v cloudu”. Tedy: využíváme IT služby, které neběží na našem HW, na našich serverech, ale někde ve světě - ani nevíme kde, ale je nám to vcelku jedno, hlavně že (pokud) to funguje.

Je tedy opravdu “cloud” tak aktuální výzva?

Microsoft, opíraje se přitom o výzkumy Gartnerů a dalších, na “cloud” do budoucna sází. Firmy si postupně zvykají a zvyknou na to, že stejně jako řada běžně používaných informačních zdrojů na internetu (vyhledávače, počasí, zprávy, mapy, atd.) budou k dispozici i podnikové IT služby, které se nebudou instalovat ale jen využívat. Říká se tomu už docela dlouho Software-as-a-Service (SaaS, software jako služba). Upřesňuji informaci, kterou jsem vložil minule: Microsoft do vybudování technologické infrastruktury vynaložil údajně 2,3 mld dolarů. Po světě má vybudováno 6 mamutích datacenter plných kontejnerů s počítači. Jak takové datacentrum vypadá těsně před dokončením, lze vidět např. na tomto videu o datacentru v Chicagu.

Na včerejší akci CRM 2011 Readiness Tour, kde byla představena nová verze CRM partnerům, se objevily další zajímavé informace a nové pojmy.

Dallas – kódové označení projektu typu “Data-as-a-service” (data jako služba). Takže ne už jenom “software jako služba” ale i data. Pro BI i CRM řešení si dovedu představit celou řadu možných scénářů a druhů informací, které jsou potřeba pro vyhodnocování, podporu rozhodování, plánování. Tato služba v rámci “cloud” platformy Windows Azure by měla v budoucnu umožnit vyhledat, nakoupit a řídit příjem informací z různých datových zdrojů od různých poskytovatelů jednotným způsobem. Napadá mě, že např. služba společnosti CreditInfo pro získání informací o daném hospodářském subjektu, je typickou službou “data jako služba”. Poskytujeme ji do CRM již déle než dva roky pod názvem "Rozhraní na CreditInfo".

O řešení BPOS, hostovaných online službách pro e-mail, sdílení dokumentů a komunikaci jsme již na blogu psali. Přestože je tato služba poměrně mladá, již je tady její nástupce, který přijde na trh během příštího roku. Má nový název: Office 365. Služba bude obsahovat:

  • Office Professional Plus – plný desktopový Office, jen v rozšířené variantě služby.
  • Office WebApps – možnost editace offisovských dokumentů přes webové rozhraní.
  • Exchange Online – e-mailová schránka na Exchange 2010 s kapacitou 25 GB.
  • SharePoint Online – prostředí pro osobní i týmový web, spolupráci a správu dokumentů.
  • Lync Online – nový název řešení – nástupce služeb LiveMeeting a Office Communicator – pro komplexní komunikaci a spolupráci na dálku.

Cena těchto služeb se bude pohybovat od cca 130 Kč u verze Small Business až po cca 550 Kč měsíčně u nejvyšší verze včetně plného desktopového Microsoft Office.

O tom, že CRM 2011 bude k dispozici jak ve variantě on-premise (nákup licencí a provozování u zákazníka), partnerský hosting i online, jsme již psali. Jsme první firma v České republice, která dostala možnost CRM 2011vyzkoušet ve variantě online na konkrétním zákazníkovi. Zatím nemůžeme prozradit kdo to bude ale určitě zde budeme o svých zkušenostech psát.

O tom, že si Microsoft ohledně poskytování cloud služeb věří, svědčí i to, že svým zákazníkům poskytne regulérní SLA podmínky s dostupností služby 99,9% s finanční náhradou při jejím nedodržení. Spektrum možných služeb je již teď poměrně široké a možnost vyzkoušet je zdarma je tady také.

Více informací lze nalézt na http://www.microsoft.com/cloud/.

ORTEX spol s.r.o.
Comments are closed on this post.