Internet Explorer 8 a Microsoft CRM 

Posted by Jiří Cabal Friday, April 10, 2009 6:49:09 AM

Nová verze Internet Exploreru je k dispozici a pozvolna se začne šířit do našich počítačů. Pro uživatele Microsoft CRM, kde je Internet Explorer jednou ze dvou hlavních vstupních bran do systému, vzniká otázka, zdali nová verze IE přináší práci v Microsoft CRM nějaké výhody a zdali je práce v nové verzi vůbec možná, podporovaná a bezpečná.

Odpověď na druhou část otázky je poměrně jednoznačná. Aktualizace software jsou obecně považované za vhodné především z důvodu bezpečnosti. Co se týká spolupráce IE8 a Microsoft CRM uvádějí oficiální zdroje následující tvrzení: Internet Explorer 8 podstoupil velmi tvrdé 12ti měsíční testování, přičemž Microsoft Dynamics CRM 4 bylo jedním z klíčových produktů, který se testů účastnil. O spolehlivé spolupráci nemusí být tedy žádné pochyby, Internet Explorer 8 byl dokonce označen nálepkou oficiálně podporovaného prohlížeče pro Microsoft Dynamics CRM 4.0.

Otázka nových vlastností a přidané hodnoty oproti předchozí verzi je také poměrně zajímavá. Přibylo mnoho nových nástrojů i drobných vylepšení, které dále zpohodlňují práci nejen v CRM. Většina z nich nebude pro uživatele alternativních prohlížečů novinkou. Ohledně této skutečnosti je často zmiňováno „lepší pozdě než nikdy“. Pro uživatele a vývojáře Microsoft CRM jsou takovéto změny poměrně zásadní, protože CRM zkrátka v jiném prohlížeči používat nejde. Novinky v IE8 ocení především vývojáři, ale mohou být užitečné i dalším. Posuďte sami:

Barevné záložky

Nový Internet Explorer seskupuje záložky ze stejné domény k sobě a navíc každou skupinu zvýrazní jiným barevným odstínem. Uživatel se tak v záložkách snáz orientuje. V CRM mohou být často otevíraná nová okna taktéž zobrazována v záložkách. S obarvováním záložek se lépe a rychleji zorientujete a víte ihned, které záložky patří CRM a které dalším otevřeným webům, jako mohou být při práci v CRM třeba stránky zákazníka, mapy nebo elektronické bankovnictví.

barevné záložky v IE8

Tuto novou vlastnost velmi ocení i vývojáři, kteří pracují ve více CRM prostředích v jednu chvíli (např. vývojové a ostré). Hledání a ujišťování se, kde skutečně jsem, zabralo dříve mnoho času.

Akcelerátory

Tímto pojmem se v novém Internet Exploreru (nemluvíme o akcelerátorech pro CRM) označují rozšiřující doplňky, které zrychlují vyhledávání označených slov. Označený text lze tak na pár kliknutí nechat vyhledat na mapách, ve slovníku, Wikipedii, Googlem, na Ebay, Facebooku a mnoha dalších.

IE8 akcelerátor pro slovnik.seznam.cz

Rychlost Javascriptu

Rychlost zpracování Javascriptu je jednou ze slabin Internet Exploreru. Došlo sice ke zrychlení oproti dřívějším verzím, ale ne tak velkému, jak bychom si přáli. Jestli toto zrychlení pocítí i uživatelé Microsoft CRM, které má své uživatelské rozhraní postavené na Javascriptu, je otázkou, ale dá se s jistotou říci, že změna v řádech to nebude.

Zvýrazňování zdrojového kódu

Zvýrazňování syntaxe ve vestavěném prohlížeči zdrojového kódu není asi potřeba dlouze komentovat. Jde o základní a velmi užitečnou vlastnost. Stačí poznamenat „skvěle“. Anebo spíš „konečně“.

Developer Tools

Vývojářům pracujícím s IE je jistě známý Internet Explorer Developer Toolbar, který bylo možné doinstalovat jako plugin. Jeho vylepšená verze je nyní součástí prohlížeče. V originále „Developer Tools“ v češtině pak „Nástroje pro vývojáře“. Pojďme se stručně podívat, co všechno umí.

V levé části okna můžeme ve stromové struktuře rozbalit celou hierarchii tagů ve zdrojovém kódů včetně obsahu rámců. Při kliknutí na tag se v původním okně prohlížeče barevně orámuje. To velmi zrychluje orientaci především v cizím kódu.  Kliknutím na tag se také zobrazí všechny jeho atributy a styly. U stylů je vidět i jaké vlastností  od kterých nadřazených tagů dědí a v jakých zdrojových souborech jsou tyto styly definovány. Styly a atributy lze v nástroji měnit a okamžitě vidět výsledek. V případě našeho testu v CRM "okamžitě" znamenalo řádově vteřiny možná i o něco déle, přesto tato pomůcka vypadá velmi dobře a ušetří velké množství času především při  stylování CRM.

IE8 Developer Tools - styly

IE8 Developer Tools - změna atributů

Shrnutí

Lze říci, že nová verze Internet Exploreru je rozhodně krokem vpřed a zdá se, že i správným směrem. Uživatel, který na tuto verzi aktualizuje, se nemá rozhodně čeho bát a určitě neprohloupí.

Zdroje

http://blogs.msdn.com/crm/archive/2009/03/24/three-reasons-why-any-microsoft-dynamics-crm-4-0-user-should-love-ie-8.aspx
http://blogs.msdn.com/crm/archive/2009/03/26/ie-8-released-with-nice-debugging-tools-and-crm-4-support.aspx
http://zdrojak.root.cz/clanky/velky-test-rychlosti-javascriptu-v-prohlizecich/

 

ORTEX spol s.r.o.
Comments are closed on this post.