Microsoft Dynamics CRM 4.0 - edice, licencování, ceny 

Posted by Jan Vaněk Friday, January 25, 2008 10:16:00 AM

Tak a je to venku. Konečně jsou zveřejněné ceníky i licenčně-migrační postupy pro novou verzi Microsoft Dynamics CRM 4.0. Ačkoliv pojem "doporučená koncová cena" je v dnešní době stále méně významný, přesto Vám následující informace a čísla pomohou udělat si představu o licenčních variantách a jejich přibližných koncových cenách.

Edice

Oproti verzi 3.0, kde jsme znali Small Business Edition a Professional Edition, je edicí o jednu více a došlo i ke změnám názvů:

  • Workgroup edice - v jednom balíčku dostanete server a 5 klientů. Ideální pro malou firmu.
  • Professional edice - nový adept na nejrozšířenější licenční edici. Nemá žádná omezení jako měla dřívější SBE, je o něco levnější než dřívější Professional, pouze neumožňuje provoz více organizací na jednom serveru (multi-tenancy).
  • Enterprise edice - u této verze se projevuje větší důraz, který dal Microsoft přípravě řešení pro nadnárodní korporace nebo pro firmy poskytující hosting. Tato edice umožní i provoz více oddělených organizací na jednom serveru a umí kvůli škálování výkonu rozdělit na více HW serverů i samotný CRM server (osamostatnily se dvě serverové role: aplikační role (poskytuje uživatelské rozhraní a služby) a platformová role (zajišťuje asynchronní služby jako je workflow, hromadné e-maily apod.)).

Licencování uživatelů

Novinka je i v oblasti uživatelských licencí - tedy tzv. "CALů". Oproti minulosti se licencování přiblížilo jiným serverovým produktům Microsoft (např. databázím) a je k dispozici přístupová licence jak pro uživatele (User CAL), tak pro zařízení (Device CAL). Druhou možnost lze s výhodou použít především pro směnné provozy (např. call-centra). Kromě toho některé uživatele jistě potěší i podstatně levnější licence "jen pro čtení" (Limited CAL). Nepotěší jen to, že není úplně zadarmo. Pro úplnost uveďme, že specifickým typem uživatele je administrátor, který svojí činností - pokud je zaměřená jen na správu systému - neubírá CAL.

Ceny

Licencovaný produkt Přibližná koncová cena [Kč bez DPH]
Microsoft Dynamics CRM Workgroup Edition  83 635,-
Microsoft Dynamics CRM Server Professional  66 910,- 
Microsoft Dynamics CRM Server Enterprise  167 307,-
Microsoft Dynamics CRM User nebo Device CAL (násobí se počtem uživatelů)  33 406,-
Microsoft Dynamics CRM Limited CAL (násobí se počtem uživatelů)  10 010,-

Přibližné koncové ceny reprezentují ceny licencí včetně dvouleté údržby (SA) v základním cenovém pásmu licenčního programu Open License, NL.

Možnosti upgrade z verze 3.0

Toto je jistě také netrpělivě očekávaná informace. Podobně, jako tomu bylo již u minulého přechodu z verze 1.2 na verzi 3.0, i tentokrát je Microsoft ke stávajícím uživatelům velkorysý (pokud ovšem mají platnou smlouvu SA) a ti se mohou rozhodnout, na kterou verzi přejít, podle tabulky:

 

Stávající verze Nová verze
Microsoft Dynamics CRM 3.0 Small Business Edition

Microsoft Dynamics CRM 4.0 Workgroup Edition (pozor - jen 5 uživ.)

nebo

Microsoft Dynamics CRM 4.0 Professional Edition se shodným počtem CAL

Microsoft Dynamics CRM 3.0 Professional Edition

Microsoft Dynamics CRM 4.0 Professional Edition

nebo

Microsoft Dynamics CRM 4.0 Enterprise Edition (2 servery - pro možnost testovacího prostředí

Tedy volba upgrade je docela svobodná, pochopitelně ale následné poplatky za SA (Software Assurance) se budou platit podle cen zvolené edice.

ORTEX spol s.r.o.
Comments are closed on this post.